Textilmuseet
Öppet idag 12-16
Öppet idag 12-16
Textilmuseet

Kontakt

Reception & bokning av gruppvisningar
033-35 89 50
Telefontid tisdag - fredag 12-16
textilmuseet@boras.se 

Personal

Museiledning

Ulrika Kullenberg
ulrika.kullenberg@boras.se
Museichef
033-35 89 52, 076-888 89 52

Utställningar och program

Eva Blomqvist
eva.blomqvist@boras.se
Intendent
033-35 89 56, 076-888 89 56

Malena Karlsson
malena.karlsson@boras.se
Intendent/textil & utställningar
076-888 89 57

Petra Johansson
petra.johansson@boras.se
Samordnare
033 – 35 89 61

Kommunikation, press och foto

Louise Sjöström
louise.sjostrom@boras.se
Kommunikatör
033-35 85 88, 076-888 85 88

Kulturhistorisk samling

Catarina Ingemarsson
catarina.ingemarsson@boras.se
Intendent
033-35 85 85

Konstantin Konstantoulas
konstantin.konstantoulas@boras.se
Museiassistent
076-623 06 89

Textilsamling

Viktoria Holmqvist
viktoria.holmqvist@boras.se
Intendent
033-35 89 57

Kultur- och industriarv

Johannes Daun
johannes.daun@boras.se
Industriantikvarie
033-35 89 66

Pedagogik

Karin Olsson Lindström
karin.olssonlindstrom@boras.se
Museipedagog
033-35 79 28

Annika Åkesson
annika2.akesson@boras.se
Museipedagog
33-35 89 58

Jan Berg
jan.berg@boras.se
Fotograf/grafisk design

Administration

Mona Hedin
mona.hedin@boras.se
Administratör
033-35 85 83, 076-888 85 83

Teknik

Anders Berntsson
anders.berntsson@boras.se
Textiltekniker
033-35 89 55

Mikael Knutsson
mikael.knutsson@boras.se
Textiltekniker
033-35 89 54

Patrik Christensen
patrik.christensen@boras.se
Museitekniker
076-888 89 50

Utställningsförslag


Vill du ställa ut på Textilmuseet? Se vilka uppgifter vi behöver och hur du skickar in ett förslag på sidan utställningsförslag.